Odstavení dítěte v 5. měsíci
Dotaz: Dobrý den Jiřinko,
mám 5.měsíčního chlapečka,je to dva dny co jsem začala s příkrmem, zeleninovou polévkou, rýžovou kaší a přesnídávkou. První den byly trochu problémy, malému polévka moc nechutnala snědl jenom 7 lžiček, ale druhý den už jich snědl 50, po tom jsem mu dala čaj a ještě chtěl nakojit. Do té doby jsem ho kojila plně a nyní zkouším příkrm, chtěla jsem, ale kojení ukončit úplně, ale mám obavy, že nastanou komplikace s tvrdnutím prsů, nebo i jiné. Je pravdou,že když ho teď kojím jenom v noci a ráno tak jsou prsa nalíté, proto mu i přes den po jídle nabídnu prs, aby se mi trochu ulevilo, nevím zda je to správné, ale někde jsem se dočetla, že je dobré s kojením přestávat postupně. Já jsem ovšem chtěla kojení ukončit do 14 dní, což nevím jestli půjde, ale slyšela jsem, že jsou i prášky na ukončení kojení, je to pravda. Co mi prosím poradíte vy. Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, neznám Váš důvod, proč chcete s kojením již nyní skončit, ale Váš postup je pro dítě dost drsný, zavádění příkrmů i odstav jsou strašně rychlé. Pro dítě jsou příkrmy zcela novou záležitostí a je to velká zátěž pro trávící systém. Proto by se měly příkrmy zavádět pozvolna, minimálně 2 týdny na zavedení 1 příkrmu (zeleniny), pak další 2 týdny na zavedení ovoce atd. Plná dávka jednotlivých příkrmů je u zeleniny a kaše 150-250 ml, u ovoce 100-200 ml, takže 50 ml je maličko a dítě pochopitelně chce ještě nakojit, má hlad.
Ten odstav od prsu je také velmi rychlý, nárazový (což není dobré ani pro psychiku dítěte, ani pro Vaši), ale pokud nemáte jinou volbu, tak je nutné to kojení nahradit UM. Při takovémto rychlém odstavu by se mělo rušit zhruba co 2 dny jedno kojení, rozhodně ne rychleji, jinak se nalitým prsům, retencím a zánětům nemusíte vyhnout.
Takže určitě nyní po příkrmech ještě dokojit, tempo zavádění příkrmů bych radikálně zvolnila a pokud nemáte jinou volbu než s kojením přestat, tak nabízejte umělé mléko. Laktaci můžete snižovat pomocí pití šalvějových čajů, studených alkoholových zábalů na prsa a je nutné prsa kontrolovat, zda nejsou tvrdá, zda někde není bulka či zatvrdlina - ty pak ve sprše rozmasírovat. Příliš nalitá prsa lehce odstříkat, případně dítě nakojit. Opravdu z plného kojení takto prudce ubrat 3 kojení zavání zánětem prsu...
No, přeji Vám hodně štěstí a pokud chcete, můžeme hledat i způsob, jak kojení částečně zachovat. Nástup do práce, odloučení od dítěte na kratší dobu (do týdne) nejsou překážkou kojení a dá se to nějak udělat (poradím), pokud musíte kojení ukončit ze zdravotních důvodů, tak tam je situace samozřejmě jiná, přesto ale tento Váš postup není správný. 14 dnů je doba, kdy se dá s kojením přestat pozvolněji, ale rozhodně dítě nebude mít zavedeny 3 plné příkrmy, UM je naprostou nutností v tomto případě. Přeji Vám hodně štěstí a ozvěte se, pokud chcete, můžeme to ještě více prodiskutovat.







