Odstavení 3 letého dítěte
dotaz: Stále kojím. Adámkovi v červnu budou tři roky. Zatím "jsem v klidu" Zjistila jsem totiž, že se kojení za ty dny, týdny a vlastně i roky stalo běžnou součástí našeho života. Kojím jen v soukromí. Na návštěvách se vždy obávám okamžiku, kdy si na to Ádík vzpomene, ale většinou už je schopen pochopit slovům, "že až později- teď ne- až doma" atd. Horší je to v noci- spí s námi v jedné posteli. Zkusili jsme i metodu, že budu spát v jiné místnosti, ale je "naprogramovaný" na půlnoc a chce jen mě... No, bude to asi záhul- to odstavení. Zkusím nejdříve akci- fialová prsa (genciálkou mazaná)- je hodně empatický a citlivý. Zkusím pít šalvěj- prý ovlivňuje tvorbu mléka (nevíte poměr- kolik bylin, jak často atd.)? a pokud nebude zbytí, tak zkusím zajít ke gynekologovi a snad mi napíše Dostinex (jaký je Váš názor na zastavení laktace tímto způsobem?). Obávám se totiž, že mé odstavení bude problém i pro má prsa. V prvním roce kojení se mi vždy po 3 měs. i dříve objevovaly retence. Tfuj!!!
rada: Co se týče toho odstavení - poměr bylinek nevím, prostě si udělejte ten čajík ze šalvěje a každé tělo reaguje jinak - 2 hrníčky denně by mohly stačit. Zastavování laktace léky později než 2 měsíce po porodu již nemá žádný význam. Tyto léky působí na hormon prolaktin a jeho hladina po šestinedělí klesá na hodnoty před těhotenstvím, tzn., že tento lék nemá již na co působit. Laktace je po 2. měsíci věku dítěte již především otázkou nabídky a poptávky, hormonálně se mléko spouští, ale ne tvoří. Takže léky k ničemu, jen mají ohromné množství nežádoucích účinků. Doporučuji tedy přírodní metody - šalvěj, studené alkoholové zábaly a hlavně postupné odstavení, až zbyde nakonec jen jedno kojení a to po týdnu utnout. To je pro prsa, ale i pro dítě nejšetrnější způsob.







