Odstavení dítěte, které nepije žádné tekutiny kromě MM
Dotaz: Dobrý den,
prostudovala jsem si databázi otázek a odpovědí, ale odpověď na svůj problém jsem v ní nenašla.
Mám 16měsíčního syna, který odmítá pít něco jiného než MM.Zkoušeli jsme různé druhy pití i hrníčků, ale bez úspěchu. Poslední dobou používá prso i jako prostředek k uklidnění a myslím si, že díky tomu i méně jí normální jídlo. Teď jsme se vrátili z dovolené u moře, kde jsem ho díky vedru a změně prostředí kojila snad každou hodinu a v noci každé 2-3. Hodně mě z toho bolí bradavky a kojení se pro mě stalo utrpením. Z těchto důvodů bych chtěla syna co nejdříve odstavit.
Všem radíte, že nejlepší je postupné odstavování a ubírání kojení, ale já si neumím představit, jak bych mu vysvětlila, že někdy dostane a někdy ne. Navíc doufám, že po ukončení kojení začně normálně pít. Mám možnost nechat malého na víkend s manželem, myslíte že to by byla ta správná cesta? Jak to nejlépe udělat, aby to pro dítě nebyl moc velký šok? Děkuji za radu. Veronika
Odpověď: Dobrý den, no, to je těžké. Ale co se týče toho vysvětlování - to je vhodné spíše dítě zabavit a prostě mu třeba říci, že teď tam ještě mlíčko není, že až za chvilku a jít si s ním hrát, jít na procházku atd. A tímto způsobem postupně ty kojení ubírat. Prostě tak trošku omezit závislost na prsu. A třeba nabídnout a nabízet pitíčko, vysvětlit, že mlíčka je teď málo, že se musí udělat a že zatím se musí napít něčeho jiného. Dítě v tomto věku je již velmi chytré a vnímavé, dá se s ním o lecčem takto mluvit. Ale Vy znáte svého synka nejlépe, takže Vy jistě najdete tu správnou a nejlepší cestu.
Ten víkend s manželem můžete zkusit, myslím si, že pro dítě to takový šok nebude, to spíše pro Vaše prsa, která jsou zvyklá na časté kojení. Takže doporučuji odstříkávat vždy, když budete cítit v prsou napětí, chladit prsa, pít šalvějový čaj na snížení laktace, hlídat a rozmasírovat zatvrdliny v prsou.
Tak se držte a přeji snadné odstavení. Možná, že postupným omezováním kojení nakonec dojdete do situace, když Vám budou třeba 2 kojení za den vyhovovat, budete si to užívat a budete takto kojit třeba ještě hodně dlouho. :-)







