poloha vsedě

Poloha 1 - Klasická poloha, poloha madony, kolébka (různé názvy pro stejnou polohu)

Nejběžnější poloha vsedě, je to nejlepší poloha pro kojení v terénu – venku na lavičce, v restauraci apod. Dítě je v ní dobře fixováno. Doma je vhodné šetřit si paže a váhu dítěte podepřít polštářem a pod nohu dát stoličku – zvednutá noha také částečně dítě podepře a matce se sedí pohodlněji. Ze záčátku, těsně po porodu je tato poloha nevhodná pro matky po císařském řezu, dítě by tlačilo přímo na jizvu.

Jednou rukou drží matka dítě, druhou rukou prs na opačné straně. Ručička dítěte by měla být okolo pasu matky, pod dítětem, případně pod prsem, neměla by být před dítětem a tím být překážkou těsného kontaktu s matkou.

poloha vsedě poloha vsedě

Poloha 2 - Tanečník

Je velmi vhodná pro menší děti, děti, které mají problémy s přisáváním, pro špatně sající děti a pro nedonošené děti – dítě je zde pevně drženo u prsu, nebortí se, cítí pevnou oporu, lze velmi dobře regulovat techniku přisátí. Není vhodná pro těžší děti (asi nad 4 kg), potom je již těžké dítě delší dobu na ruce udržet. Z této polohy lze dítě velmi snadno přesunout do polohy fotbalové u druhého prsu. Matka jednou rukou drží dítě a druhou rukou přidržuje prs na téže straně.

poloha vsedě poloha vsedě

Poloha 3 - Fotbalová, zadní či boční (různé názvy pro stejnou polohu)

Jedna z nejlepších poloh pro nácvik správné techniky kojení. Tato poloha by ideálně měla být pravidelně střídána s klasickou polohou vsedě či vleže – prs je pak optimálně vyprazdňován z obou stran a předchází se retencím a posléze zánětům. Tato poloha je vhodná pro špatně se přisávající děti, slabé děti, nedonošené děti, pro ženy s plochými či vpáčenými bradavkami, pro ženy s většími prsy. Je potřeba, aby dítě leželo na polštáři (viz. polohy při kojení na kojícím polštáři), protože je jinak těžké ho držet přímo na ruce a i pro něj je to nepohodlné. Ale v případě nouze je možné dítě jednorázově v této pozici nakojit i bez polštáře (viz. foto).

poloha vsedě poloha vsedě

Poloha 4 - Svislá poloha

Je to obtížnější poloha pro manipulaci s dítětem, je vhodná pro děti s malou bradičkou, pro špatně se přisávající děti, pro nedonošené děti a v případě silného spouštěcího reflexu u matky. Matka musí mít dobrou oporu zad, je vhodné se poněkud zaklonit, aby dítě nemuselo mít hlavičku zcela svisle. Dítě sedí obkročmo na noze matky. Pro větší děti není tato poloha již vhodná, jsou pak příliš zkroucené.

poloha vsedě

Fotogalerie

Databáze
otázek a odpovědí
Vstoupit